کابینت های ایمنی

مساله ساماندهی روشهای نگهداری موادی است که نگهداری آنها در محیط های بسته مشکل و خطر ایجاد میکند. چه برای محیط، چه برای تجهیزات و چه برای سلامت کاربران. این مواد شامل کلیه مواد شیمیایی که دارای بخارات مضر هستند، کلیه مواد اسیدی و بازی و خورنده،  کلیه مواد قابل اشتعال و هر نوع سیلندر گاز می باشد.

همواره از مایعات و حلال های فرار ، سمی، خورنده ، اسیدی ، بازی و قابل اشتعالی که در صنعت و آزمایشگاه ها کاربرد دارند بخاراتی متصاعد می شود که علاوه بر صدمه زدن به سلامت کاربران و ایجاد بوی نامطلوب و مضر ، خطرات و آسیب های جدی محیطی نیز ایجاد می کنند.

بنابراین برای نگهداری صحیح این مواد با لحاظ کردن موارد ایمنی، بطوریکه هم سلامت کاربران و محیط و هم دوام تجهیزات تامین شود، الزامات و استانداردهای ایمنی وجود دارد که برای حصول آنها باید از کابینت های ایمنی مخصوص نگهداری انواع مواد استفاده نمود. بخصوص در محیط های سرپوشیده ای که امکان تهویه و تصفیه هوا وجود ندارد و یا امکان خارج کردن گازهای سمی از محیط بوسیله هواکش موجود نیست، استفاده از کابینت های مجهز به فن و فیلتر های کربن اکتیو یک ضرورت بلا اجتناب می باشد. این کابینت ها مجهز به فیلترهای قابل تعویضی از جنس کربن اکتیو هستند.

کربن اکتیو یک ماده از جنس کربن و متخلخل است که منافذ آن تمامی ذرات و بوهای متصاعد شده از مواد شیمیایی را به دام می اندازد. بنابراین کابینتهایی که مجهز به سیستم فن و فیلتر کربن اکتیو هستند، هوای درون کابینت را بوسیله فن از درون فیلتر کربن اکتیو عبور میدهند و هوایی که از فیلتر خارج می شود، هوایی کاملا سالم و بی بو و قابل تنفس است. لذا این نوع کابینت ها را می توان براحتی و بدون نیاز به نصب هرگونه داکت و یا لوله کشی هوای خروجی در محیط های بسته استفاده کرد.

بنابراین مشکل اصلی نگهداری مواد شیمیایی که بوی بد و بخارات مضر دارند، حل خواهد شد. در واقع نگهداری این مواد در کابینتهای معمولی باعث می شود که همیشه بو و بخارات مضر در محیط استشمام شوند بعلاوه اینکه هر زمان که کاربر درب کابینت را باز میکند ناگهان حجم قابل توجهی از بخارات سمی را استشمام خواهد کرد که بسیار برای ریه شخص مضر است. جد از اینکه این بخارات تمامی تجهیزات درون محیط را نیز از بین خواهد برد. این در حالیست که استفاده از کابینت های ایمنی دارای فن و فیلتر کربن اکتیو باعث میشود که هم هوای محیط همواره پاک و سالم باشد و هم در زمان باز کردن درب کابینت هیچگونه بو و بخاراتی حس نشود چرا هوای درون کابینت به صورت مداوم تهویه و تصفیه می گردد.

برای دیدن محصولات این گروه از اینجا وارد شوید.

 

مواد دیگری که غالبا نگهداری آنها نیاز به ساماندهی دارد، مایعات اسیدی و بازی است که علاوه بر بوی ناطبوع و مضری که دارند، همواره هنگام جابجایی آنها از درون کابینت خطر ریزش و پاشش آنها برروی بدنه کابینت و یا بدن کاربران وجود دارد. کابینت های نگهداری این مواد باید دارای استانداردهایی برای نگهداری اینگونه مواد باشند به گونه ای که خطرات اینچنینی را در هنگام جابجایی و نگهداری آنها را به حداقل برساند و درضمن بدنه آنها نسبت به اینگونه مواد مقاوم باشد. به عنوان مثال باید کشوها و قفسه ها قابل تنظیم و دارای لبه های استاندارد و ترمز باشند. بعلاوه اینکه باید در زمانی که شیشه محتوی مواد درون کابینت می شکند امکان پاکسازی راحت آن وجود داشته باشد.

برای دیدن محصولات این گروه از اینجا وارد شوید.

 

از دسته مواد دیگر، مواد قابل اشتعال است که همواره نگهداری آنها با خطرات احتمالی بروز آتش سوزی همراه است. در این زمینه هم استاندارد هایی وجود دارد  که علاوه براینکه نباید بخارات آتش زای آنها از محل نگهدای وارد محیط شود، باید در هنگام بروز آتش سوزی در بیرون کابینت، از سرایت آتش به درون کابینت و انفجار این مواد جلوگیری شود. لذا انواع استانداردها ایجاب میکنند که به عنوان مثال در زمان آتش سوزی در محیط باید برای مدت 30، 60 و یا 90 دقیقه و در دمای 1000 درجه سلسیوس، محیط درون کابینت از بیرون ایزوله شود تا قبل از اینکه اقدامات آتش نشانی انجام شود آتش به مواد درون کابینت سرایت نکند.

برای دیدن محصولات این گروه از اینجا وارد شوید.

 

این مساله برای نگهداری سیلندر های گاز در محیط های بسته نیز وجود دارد. بدین معنی که برای ایمن سازی محیط و رفع خطرات نگهداری سیلندرهای گاز از قبیل افتادن سیلندر، نشت گازهای خطرناک و انفجار سیلندر و یا در مواردی که احتمال بروز آتش سوزی در محیط نگهداری سیلندرها وجود دارد، جهت جلوگیری از سرایت آتش به سیلندر و به منظور ایزوله کردن آن از محیط، استاندارد های ایمنی کاربران را به استفاده از کابینت های ایمنی نگهداری سیلندر گاز رهنمون می سازد.

برای دیدن محصولات این گروه از اینجا وارد شوید.

 

این کابینت ها در انواع، سایزها و با استاندارد های بسیار متنوع و متناسب با نیاز مصرف کننده تولید می شوند.

شرکت رایتک کابینت های ایمنی خود را از شرکت ایتالیایی LSS تهیه می کند. در زیر با مزیت ها و استانداردهای این کابینت ها آشنا خواهید شد:

برای دیدن کلیه محصولات این شرکت از اینجا وارد شوید.