CGS1

سیستم مرکزی توزیع گاز (CGS)

سیستم‌های مرکزی توزیع گاز (Central Gas Supply-CGS) عموماً به منظور تامین گاز با حجم زیاد طراحی و ساخته می شوند. بدین منظور، گاز مورد نیاز در حجم و فشار بالا در خارج از محل مصرف نگهداری شده و از طریق یک شبکه لوله کشی توزیع گاز (Gas Distribution System-GDS) و با استفاده از تجهیزات کاهش فشار جهت تامین فشار مورد نیاز، به نقطه مصرف (Point of Use – POU) منتقل می شود. مهمترین مزایای این سیستم به شرخ ذیل می باشد:

 

عملیات آسان و ایمن

در سیستم های توزیع مرکزی گاز، سیلندرهای گاز در محل مشخصی، معمولاً در اتاق دیگر و یا خارج از آزمایشگاه نگهداری می شوند. این ویژگی نه تنها توزیع گاز و تعویض سیلندرها را آسان تر می کند، بلکه خطرات ناشی از حوادث جابجایی و استفاده از سیلندرها در محیط آزمایشگاه را نیز کاهش می دهد. علاوه بر این، برای جلوگیری از خطرات بالقوه و ممکن، با مرکزی کردن توزیع و انتقال گاز، تنها تجهیزات فشار پایین و همینطور حجم پایین گاز در آزمایشگاه ها و کارگاه ها وجود دارد و بدین صورت، شرایط استفاده ایمن و آسان در نقاط مصرف تامین می شود.

افزایش کارایی و صرفه اقتصادی

جهت کاهش هزینه گاز و هزینه های اجاره و حمل و نقل سیلندرها، باید از سیستم های دائمی توزیع گاز استفاده نمود. این به معنی کاهش زمان هدر رفته و قطعی کمتر گاز به هنگام تعویض سیلندرها می باشد. داشتن مجموعه ای از سیلندرها که گاز تمامی نقاط مصرف را به صورت همزمان تامین می کند، منجر به استفاده بهینه از گاز می شود. ضمناً، کنترل و مانیتورینگ سیلندرهای گاز به صورت مرکزی خواهد بود و به علت ذخیره سیلندرها در محلی خارج از محل مصرف، طراحی آزمایشگاه یا کارگاه به بهترین نحو و با بالاترین کارایی انجام می شود.

بخش های مختلف سیستم مرکزی توزیع گاز

لینک های مرتبط:
آشنایی با تجهیزات: رگولاتورها و پانل های گاز